23 Octombrie 2017, 04:31:51 *
Bine ai venit, Vizitator. Trebuie să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Ai pierdut sau nu ai primit emailul care conține codul de activare al contului?

Autentifică-te cu numele de utilizator, parola și precizează durata sesiunii.
Noutăți:

Pagina principală   Ajutor Autentificare Creează un cont  
Pagini: [1]
  Imprimă  
Ajutor Subiect: problema cu 2 access point-uri  (Citit de 6604 ori)
cristinel4
"L2 Unmanaged" Member
**

« : 21 Aprilie 2010, 14:01:49 »

Salutare,

Am o problema in a extinde reteaua wireless la 2 etaje dintr-un bloc.
Initial am instalat un router wireless DIR-635 care are un semal suficient pentru etajul unde se si aflta, dar la al doilea ramane o liniuta cu o conexiune de 1Mbps. Prin urmare am pus la al doilea nivel un ap DAP-1353.
Ambele sunt configurate cu acelasi ssid, aceiasi metoda de criptare, aceiasi cheie.
Problema mea este ca la al doilea nivel laptopul mi se conecteaza cu 1Mbps la router-ul de la celalalt nivel si nu la ap-ul care se ala la 2 pasi.

Am incercat sa folosesc acelasi canal, dar si canale diferite fara succes.
Aveti vreo idee care ar fi cauza?

Memorat
Cristi
Administrator
"L3 Router" Member

« Răspunde #1 : 21 Aprilie 2010, 14:37:26 »

Salutare

Prima recomandare este ca AP-ul sa fie pus cat mai aproape de router, oarecum "deasupra" lui dar, evident, la celalalt etaj. Ideea este ca semnalul sa fie perpendicular pe planseu si astfel traseul undelor si atenuarea semnalului sunt minime.

Acum, legat de AP, nu stiu ce versiune hardware de 1353 ai, dar in meniul de wireless trebuie ales modul Repeter, si practic AP-ul amplifica semnalul pe cel de-al 2-lea etaj... Vezi poza atasata cum arata topologia

In acest moment AP-ul cum este legat de router? Prin cablu? Ca daca nu e prin cablu inseamna ca este izolat si din acest motiv nu se leaga nimeni la el. Sau daca ai activat DHCP-ul, se pot lega dar oricum nu ajung la router si la internet

Zi-mi te rog ce versiune hardware si firmware ai la DAP (scrie pe eticheta si in meniu), ca daca modelul tau nu stie de modul repetor, atunci ramane sa tragi cablu sau sa-l inlocuiesti cu un DAP-1360 ce stie de repetor si e cam la acelasi pret.

Ne auzim

* dap1353.GIF (15.47 KB, 279x594 - văzut 570 ori.)
« Ultima modificare: 21 Aprilie 2010, 14:38:59 de către Cristi » Memorat
cristinel4
"L2 Unmanaged" Member
**

« Răspunde #2 : 21 Aprilie 2010, 15:16:31 »

Multumesc pentru raspuns.

Ambele device-uri sunt conectate cu cablu intr-un LAN si ambele sunt folosite in mod AP, nu repeater. DHCP-ul este dezactivat la ambele.
Ca si pozitionare sunt la etaje diferite in EXACT acelasi loc.

Firmware Version :
pt. DIR-635 - 2.30EU,  2008/12/16
pt. DAP-1353 - 3.00   18:01:43 04/14/2009
Memorat
Cristi
Administrator
"L3 Router" Member

« Răspunde #3 : 21 Aprilie 2010, 17:41:17 »

Acum am inteles. Credeam ca vrei sa extinzi acoperirea routerului.

Practic, ai cate un AP, cu care vrei sa acoperi fiecare etaj. In acest caz trebuie sa folosesti canale diferite altfel se influenteaza intre ele. Nu stiu sa-ti zic de ce laptop-ul prefera sa se conecteze la reteaua mai slaba.
Daca schimbi SSID-urile (sa fie diferite), te poti conecta la oricare dintre ele si sa iesi pe net?
Memorat
cristinel4
"L2 Unmanaged" Member
**

« Răspunde #4 : 23 Aprilie 2010, 10:29:57 »

Am incercat sa setez canale diferite cu acelasi rezultat.
Vreau acelasi ssid pentru a nu fi nevoit sa ma deconectz si reconectz cand merg la alt etaj.

Ca sa rezolv problema o sa schimb routerul wireless cu un access point DAP-1353 pentur a avea aclai echipament la ambele etaje.

Multumesc inca o data pentru sfaturi.
Memorat
Cristi
Administrator
"L3 Router" Member

« Răspunde #5 : 23 Aprilie 2010, 16:41:00 »

Cu placere.
Avand in vedere ca AP-urile sunt independente, pozitionarea pe etaj acum poate sa fie diferita. In solutiile mari pe care le implementam, AP-urile sunt cumva in zig zag pe verticala ca sa acoperim toate zonele moarte. Bine, in aceste cazuri (hoteluri de exemplu) intra 10-20 de AP-uri manage-uite de un controller care regleaza automat puterea si canalul pe fiecare in parte.

Spune-ne cum se comporta dupa ce schimbi AP-ul.
Succes
Memorat
D-Link Forum

Memorat
Pagini: [1]
  Imprimă  

Schimbă forumul:  

Creat cu MySQL Creat cu PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines Validat cu XHTML 1.0! Validat cu CSS!