12 Decembrie 2017, 12:25:02 *
Bine ai venit, Vizitator. Trebuie să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Ai pierdut sau nu ai primit emailul care conține codul de activare al contului?

Autentifică-te cu numele de utilizator, parola și precizează durata sesiunii.
Noutăți:

Pagina principală   Ajutor Autentificare Creează un cont  
Pagini: [1]
  Imprimă  
Ajutor Subiect: Server Web  (Citit de 7058 ori)
blaky90
Junior Member
*

Adresa de email
« : 14 Aprilie 2010, 22:06:00 »

As dori un Router Wireless Performant (Ceva gen http://www.dlink.com/products/?pid=530) care ar putea rula un mic server web compus din: Apache2, PHP5 si MySQL. Am vazut Apache2 si PHP pe un D-Link al unui prieten, nu imi amintesc modelul exact, deci de putut se poate (ps: nu era httpd server, era apache2&php), deci asta se poate sigur, mysql nu stiu. Ideea e ca vreau sa hostez o simpla pagina web si niste baze de date mysql cu informatii vitale ce nu vreau sa fie hostate de catre alcineva(firma/persoana).

Inca ceva, as dori sa fie dotat cu port USB pentru a conecta un hard drive extern. Si o intrebare, in cazul in care as folosi un USB-Hub, as putea connecta mai multe componente usb la router, sau doar unul?

Stie cineva cum as putea sa obtin asta si eventual sa ma indrume?

Multumesc foarte mult.
Memorat
Cristi
Administrator
"L3 Router" Member

« Răspunde #1 : 19 Aprilie 2010, 11:10:10 »

Salutare

Singura metoda posibila ar fi cu un firmware modificat open linux. Singurul pe care il stiu este DD-WRT dar nu l-am folosit pana acum. Din ce vad pe site-ul lor, singurul router cu USB pe care se poate instala linux este DIR-825 versiunea hardware B1. Daca doresti sa instalezi pe un astfel de model, pot afla ce versiune se distribuie in Romania.
Legat de HUB, se poate pune si merg mai multe echipamente pe USB, dar cu restrictiile de rigoare (http://www.dlinkforum.ro/index.php?topic=87.0)
Memorat
blaky90
Junior Member
*

Adresa de email
« Răspunde #2 : 19 Aprilie 2010, 13:20:20 »

Mulțumesc pentru raspuns. Inca o întrebare, in cazul in care ii schimb firmware-ul ... mai beneficiez de aceleași metode de siguranța ?
« Ultima modificare: 19 Aprilie 2010, 13:36:49 de către blaky90 » Memorat
Cristi
Administrator
"L3 Router" Member

« Răspunde #3 : 19 Aprilie 2010, 15:37:35 »

Cu placere
La ce te referi cu metode de siguranta?
Acum imi dau seama, ca daca schimbi firmware-ul, shareportul de la D-Link n-o sa mai mearga, fiind o aplicatie care se instaleaza pe calculator, dar nu mai are cu cine sa "vorbeasca". Vezi DD-WRT ce-ti ofera in aceasta situatie.

Ca specificatii am gasit asa:
DIR-655 flash 4 MB si ram 16 MB iar la DIR-825 8 flash si 64 ram. In ambele situatii, ramane intre 1 si 2 mega peste imaginea originala. La 855, n-am gasit.
Memorat
blaky90
Junior Member
*

Adresa de email
« Răspunde #4 : 19 Aprilie 2010, 19:05:21 »

Ma refer la
Citat
Advanced Firewall Features   
   Network Address Translation (NAT)
   Stateful Packet Inspection (SPI)
   VPN Pass-through / Multi-sessions PPTP / L2TP / IPSec

Ce vroiam sa va mai intreb, am vazut pe forumul http://forums.dlink.com/index.php?board=218.0 ca DIR-825 nu ar fi prea bun ... din informatiile dvs. ... ce credeti? Nu trebuie sa ma duca foarte mult semnalul wireless, dar am vazut ca mai are caderi, considerati ca e un model problematic sau sa fi fost ghinion sau configurare gresita? As aprecia un raspuns sincer, deoarece oricum intentionez sa cumpar un produs dlink, vreau doar sa nu regret achizitia.
Memorat
Cristi
Administrator
"L3 Router" Member

« Răspunde #5 : 19 Aprilie 2010, 21:36:38 »

Partea de securitate se pastreaza, mai ales ca vorbim de un linux modificat.
Legat de ce scrie pe forum, va pot spune doar ca DIR-825 si DIR-855 sunt produsele noastre high-end, gama de varf. Din punctul meu de vedere sunt cazuri izolate sau nemultumiri din partea unor utilizatori. Oricum, orice problema daca ar aparea se rezolva prin inlocuire. Din actuala gama de routere DIR-XXX nu exista probleme, altfel v-as redirectiona catre produse adiacente (eu personal am ales 655 pentru acasa). Memorabil a fost esecul de acum cativa ani al router-ului DI-604 unde rata de retururi a fost foarte mare.

Partea cu acoperirea wireless extinsa e marketing... pentru o casa sau un apartament nu este sesizabil si asta tine de legislatie care practic limiteaza orice produs, orice brand, orice tehnologie.

Al doilea detaliu important ar fi legat de informatiile de pe site-ul dlink.com. Din start, legislatia americana este diferita de cea europeana si produsele sunt diferite. Deci upgrade-ul de firmware de pe acel forum sau dlink.com se face pe propria raspundere si nu-l recomand.

Ne auzim pentru orice fel de sfaturi.
Memorat
blaky90
Junior Member
*

Adresa de email
« Răspunde #6 : 20 Mai 2010, 20:05:14 »

Salut, am luat un DIR-825 si ce sa zic ... cu DD-WRT nu am reusit sa fac ce vroiam, acum ma documentez sa imi bag OpenWRT ... cu asta din cate am vazut sigur pot. Oricum am niste lucruri de zis ... Am Hardware Version: B1/Firmware Version: 2.01EU ... firmwarul original e foarte prost: de multe ori nu imi incarca google... tre sa dau refresh si merge, cand downloadez ceva cu google crome la remaining time vad ceva de genu: 40 seconds left / 4 minutes left / 31 seconds left / ... and so on ... adica merge bine, dar are scapari ... muuuulte. Download filelist maxim cu firmware original: 7.9 MB/s ... download maxim cu DD-WRT 13.7 MB/s ... ceea ce nu prea inteleg e ca fara router am luat maxim cu 11 si putin din cate imi amintesc ... Oricum, routerul pe partea de hardwear mi se pare excelent, adica cu DDWRT nu am absolut nicio problema, am fost dezamagit in schimb de performantele lui cu softul original... pana la urma si la coada e irelevant tinand cont ca e banal de pus DDWRT, dar mi se pare ciudat, so bravo DLINK pentru router ... cat despre firmware... . Inca ceva ce imi place la router e posibilitatea de a restaura firmware cand fac panarame: adica apesi cca 40 de secunde pe restart (in cazul in care merge) si intra pe o pagina de upload de urgenta, sau hard reset (30/30/30) in cazul in care am bulit de tot firmware`ul ... mi se pare o facilitate foarte buna, intrucat am reusit sa "stric" routerul de cca 4 ori, si 30/30/30 plus update de urgenta m-au salvat de multe probleme, so bravo dlink si pentru treaba asta. Revenind la ce vroiam eu sa fac, sunt curios daca cineva de pe forum a reusit sa bage OpenWRT, am vazut multe tutoriale pe net, dar cand fac flash de urgenta treaba merge asa: Se uploadeaza / Upgrading firmweare .... / si nimic, nu tu restart nu tu nimic, il restartez automat si nu pot sa mai ii fac nimic alceva decat un hard reset si sa bag firmware original sau ddwrt ... am vazut pe net ca nu sunt singurul cu problema asta ... nu as considera ca e o problema de la dlink deoarece presupun ca oferiti suport doar pentru firmware-ul original, cu toate astea daca e cineva dispus sa ma ajute as ramane recunoscator... Aaaa, inca o chestie geniala, de data asta doar la firmware`ul original: SharePorts ... am un usb hub si am pus 1 stick de 4 gb / 1 microSD reader de 8 GB / Un hard de 320 GB / O imprimanta, hub-ul si niciuna din componente nu are alimentare, e super tare, mai ales pentru imprimanta, deoarece am 3 calculatoare (pc-ul meu, laptop, pc-ul parintilor) si e mult mai usor de folosit share ports decat sa trimit mail ......................... Revenind, ma poate ajuta cineva sa pun OpenWRT pe router? Multumesc anticipat.
Memorat
D-Link Forum

Memorat
Pagini: [1]
  Imprimă  

Schimbă forumul:  

Creat cu MySQL Creat cu PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines Validat cu XHTML 1.0! Validat cu CSS!