20 Octombrie 2017, 08:44:33 *
Bine ai venit, Vizitator. Trebuie să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Ai pierdut sau nu ai primit emailul care conține codul de activare al contului?

Autentifică-te cu numele de utilizator, parola și precizează durata sesiunii.
Noutăți:

Pagina principală   Ajutor Autentificare Creează un cont  
Pagini: [1]
  Imprimă  
Ajutor Subiect: WDS - sau cum leg AP-urile intre ele pe wireless  (Citit de 9667 ori)
Cristi
Administrator
"L3 Router" Member

« : 25 Februarie 2010, 22:01:19 »

WDS vine de la Wireless Distribution System, si presupune legarea prin wireless a Access Point-urilor.
Pe scurt, inlocuieste functia mai veche de bridge, dar cu o mai buna implementare.

Pentru o setare corecta trebuie sa am grija sa setez acelasi nume pentru retea (SSID), acelasi canal si acelasi sistem de criptare. Mai departe, fiecare AP va trece in campurile definite, adresa sau aderele MAC ale AP-urilor vecine. Practic, daca avem 2 AP-uri, AP-ul 1 va trece MAC-ul AP-ului 2 si AP-ul 2 va trece MAC-ul AP-ului 1. Si gata!

Mai mult, daca aceasta legatura vreau s-o folosesc si pentru a colecta clienti, atunci schimb in modul WDS+AP. Se seteaza identic, doar ca acest "bridge" va fi vizibil si utilizatorilor.

Acest WDS+AP reprezinta cel mai simplu mod de a implementa o retea wireles intr-o companie ce doreste o acoperire cat mai mare wireless dar fara a trage cabluri. Mare atentie, deoarece viteza wireless scade destul mult, si cu cat am si pereti mai grosi sau distanta intre AP-uri este mai mare cu atat viteza in intreaga retea va fi mai mica.
Deci atentie cum imbinati aria de acoperire cu viteza disponibila.

Verificati specificatiile tehnice/datasheet-uri (ftp.dlink.eu/Datasheets) daca AP-ul ales suporta functia WDS.

Voi reveni cu un document ce va contine si screen shot-uri.

Chiar m-as bucura daca am dezvolta acest subiect cu diferite situatii in care v-ati aflat.
« Ultima modificare: 29 Martie 2010, 12:41:57 de către Cristi » Memorat
daseagle
Junior Member
*

« Răspunde #1 : 20 Septembrie 2011, 14:17:34 »

Buna ziua!

Se da urmatoarea situatie:

Retea locala wired, de aproximativ 50 porturi, pe trei nivele. Din cauza structurii cladirii, parterul si etajul 2 este acoperit de cate un singur access point per nivel in mod suficient. Problema e la etajul 1, unde e nevoie de doua access point-uri si mai important, e nevoie ca clientii sa se miste intre aceste AP-uri fara sa se deconecteze. Repet, e o cerinta doar pe acest nivel. Deci, obligatoriu WDS+AP, cred eu. Ca si echipament pe acest etaj, AP-urile sunt DWL-2100AP, firmware 2.50eu.

La fiecare din aceste doua AP-uri am tras cate un cablu utp, legat in retea. Au primit IP static 192.168.1.35 respectiv 192.168.1.36 . Amandoua au primit acelasi SSID "etaj1", securizare pe WPA2-PSK cu aceeasi parola. La primul AP am pus in campul respectiv mac-ul de la AP2 si invers. DHCP am dezactivat, in ideea ca ip-urile  vor fi oferite de router-ul principal al retelei.

--------

Problema:

1. DHCP functioneaza doar partial, in sensul in care clientii pe XP primesc IP, cei cu 7, smartphone, pda - NU. Problema e deranjanta, dar nu critica, oricum cei mai multi clienti au ip static. De mentionat ca asta apare doar la aceste AP-uri, in restul cladirii nu am probleme de genul, deci e strict legata de astea.

2. Clientii se leaga pe primul AP, cel cu ip 192.168.1.35, dar cand se misca pe etaj si ies din acoperirea primului, nu se "muta" pe al doilea, desi teoretic ar trebui. Mai mult, daca incearca sa se conecteze din nou, fiind in aria de acoperire al AP nr. 2, cel cu 192.168.1.36, semnalul este slab - practic tot la 1.35 vor sa se lege, parca nici nu ar vedea al doila AP.

Am schimbat AP-ul nr. 2, pentru a elimina o problema de hardware, dar nu a ajutat. Deci, probabil mie imi scapa ceva setare.

Idei?

PS: am incercat si altfel - primul AP lasat ca functie AP, iar al doilea pus pe Universal Repeater. Din meniul la al doilea am scanat si m-am legat la primul AP. Aparent toate bune - doar ca instant toti clientii au picat la 11 Mbps si reteaua a devenit foarte "zgomotoasa", pierdea pachete, etc. Deci nu e nici asta o solutie.
« Ultima modificare: 20 Septembrie 2011, 14:45:39 de către daseagle » Memorat
Cristi
Administrator
"L3 Router" Member

« Răspunde #2 : 20 Septembrie 2011, 14:46:42 »

Un bun studiu de caz !

Sa incepem:

Lasam parterul si Et 2 si trecem la Et1. Din start, fast roaming-ul, mai exact trecerea de la un AP la altul fara pierderea conexiunii nu se face cu orice echipament si mai mult, nu toti clientii (ma refer la placi de retea, telefoane, etc...) suporta aceasta functie.
Poti sa uiti deja de solutia actuala, iti trebuie Controller (cum ar fi switchurile DWS) + AP-uri (DWL-3500/8500/8600) cu manage, o configuratie de Layer 2/3 si autentificare Radius.

WDS+AP nu are nicio treaba cu roaming-ul. WDS-ul este doar o functie pt a lega 2 sau mai multe AP-uri intre ele atunci cand nu se trage cablu. Este urmasul functiei bridge.
Acum, legand AP-urile si pe cablu si prin WDS avem deja o bucla! De aici ne putem astepta la orice nefunctionalitate, blocari, etc... exact cum se intampla si in cazul de fata. Deci echipamentele nu sunt defecte, ci configurate gresit.
Scoate functia de WDS+AP si lasa-le doar cablate si dhcp dezactivat in continuare. E important sa ai un singur dhcp in toata cladirea.
Legat de migrarea intre AP-uri, aceastea nu au nicio influenta, ele nu fac decat sa emita. Este treaba laptop-urilor, adica a placilor de retea sa decida cand trec de la un AP la altul, functia se numeste roaming aggressiveness si fiecare producator o implementeaza cum vrea. Ca sa fiu sincer, nu am vazut-o sa functioneze la niciun brand de echipamente wireless (Intel, Atheros, etc...). Poti sa stai la 1 m de un AP si laptop-ul sa fie legat la alt etaj...
Ce este sigur e ca se muta abia cand iese complet din acoperirea primului...

Cam asa stau lucrurile...

Cu bine,
Memorat
daseagle
Junior Member
*

« Răspunde #3 : 20 Septembrie 2011, 15:14:01 »

Arrghh. Deci mi-am facut un loop cu mana mea  Furios

Am inteles. Practic cu ce echipamente am disponibil, nu prea pot face mare lucru, decat sa las fiecare AP separat, cu nume diferit, total independente unul de celalalt.

Faptul ca producatorii interpreteaza standardele intr-un mod destul de liberal o stiam deja din alte experiente.

Multumesc pentru lectie!

O singura intrebare, un fel de impacare de capra vs. varza:

Este realizabila o chestie de genul - AP1 legat pe cablu, in mod AP. AP2 pus mai departe, fara cablu, in mod repeater ?

Utilizatorii (echipati cu PDA-uri) sunt total computer-illiterate, as vrea sa evit complicatiile de explicat ca de nu ai semnal aici, connect acolo. Consumul efectiv de banda e mic, cateva linii de text de la fiecare client, catre serverul de stoc si alte maruntisuri de genul. Am mai mai incercat asta odata, dar probabil era prea departe AP2 si nu a functionat (sau am gresit eu ceva - din nou!).
« Ultima modificare: 20 Septembrie 2011, 15:27:34 de către daseagle » Memorat
Cristi
Administrator
"L3 Router" Member

« Răspunde #4 : 20 Septembrie 2011, 15:39:06 »

Cu placere

Deci bucla e principala problema.
Nu recomand repetor sau WDS cand exista cablu. Lasa-le ca AP-uri pe fiecare. Ai putea sa redenumesti retelele wireless, oricum se salveaza profilele pe orice echipament si in felul acesta poti sa controlezi la ce AP se leaga fiecare calculator. Daca ai un singur SSID in toata cladirea, atunci se leaga unde vrea el.

Bafta,
Cristi
Memorat
D-Link Forum

Memorat
Pagini: [1]
  Imprimă  

Schimbă forumul:  

Creat cu MySQL Creat cu PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines Validat cu XHTML 1.0! Validat cu CSS!