12 Decembrie 2017, 12:30:39 *
Bine ai venit, Vizitator. Trebuie să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Ai pierdut sau nu ai primit emailul care conține codul de activare al contului?

Autentifică-te cu numele de utilizator, parola și precizează durata sesiunii.
Noutăți:

Pagina principală   Ajutor Autentificare Creează un cont  
Pagini: [1]
  Imprimă  
Ajutor Subiect: DD-WRT  (Citit de 5822 ori)
Pac
"L2 Unmanaged" Member
**

« : 18 Iunie 2009, 12:25:00 »

A pus vreunul dintre voi un firmware "open source" pe vreun echipament D-Link? Daca da care este feed-back-ul? Merge mai bine sau mai prost decat altele?
Memorat
Skello
Junior Member
*

« Răspunde #1 : 01 Iunie 2010, 14:06:58 »

Desi topicul orginal e cam vechi, m-am gandit ca nu are rost sa deschid altul pe acelasi subiect.

Rulez DD-WRT v24 preSP2, build r14573 BrainSlayer, pe un DIR-615 D1. Pana acum merge perfect si are mult mai multe optiuni decat firmware-ul D-Link. Si ca resource management mi se pare mult mai bun. Tragand de pe torente cu foarte multi seederi (10,000+), simultan de pe mai multe sisteme (wired si wireless), am prins viteze de pana in 8 MB/s si n-am intampinat probleme.

Singura problema e ca led-ul de reboot de pe lateral sta aprins pe rosu tot timpul. Probabil exista o comanda gpio ca sa-l dezactivez permanent, dar n-am stat sa-mi bat capul fiindca nu ma deranjeaza.

Daca aveti nevoie de alte informatii, link-uri de download, instructiuni de flash, emergency recovery sau setari in DD-WRT, va stau la dispozitie.

PS: Firmware-ul original 4.00 care vine preinstalat pe router e la pamant. Am testat cu doua laptop-uri, unul conectat pe 802.11n si unul pe 802.11g. Cand am dat drumul la un torrent de pe laptopul cu n, cel cu g s-a deconectat de tot de la wireless. S-a mai conectat de cateva ori, dar doar ptr. cateva secunde. Incercarile de conectare manuala au esuat pana nu s-a terminat torrentul de tras pe celalat laptop. Firmware-ul 4.11 nu mai are problema asta, dar tot prefer DD-WRT.

PS2: @Pac si firmware-ul de la D-Link e tot open source. Fiindca foloseste software sub licenta GPL, rezultatul trebuie sa fie tot sub licenta GPL. Eventual interfata web s-ar putea sa nu fie open source.
« Ultima modificare: 01 Iunie 2010, 14:50:38 de către Skello » Memorat

D-Link DIR-615, H/W Ver. D1
DD-WRT v24 preSP2, BrainSlayer r14573 build
Pac
"L2 Unmanaged" Member
**

« Răspunde #2 : 04 Iunie 2010, 09:27:02 »

Ma bucur tare mult ca esti multumit. Si eu am mai facut ceva incercari pe routere mai "de jos" decat al tau si am fost multumit de rezultate. Tocmai impartasirea experientei utilizatorilor este scopul acestui topic.

Memorat
vulpea
Junior Member
*

Adresa de email
« Răspunde #3 : 04 Iunie 2010, 17:55:03 »

Are cineva informatii legate de o eventuala dezvoltare de firmware pentru DAP 1360? Produsul e relativ nou aparut, cel putin la noi in tara. Desi specificatiile hardware sunt destul de "generoase" in gama asta de pret, performantele (mai bine spus, stabilitatea lor) cam lasa de dorit. Am facut deja upgrade de la V1.00 la V1.03 (ultima versiune disponibila) dar degeaba.
D-Link spune ca a pus Linux pe acest AP tocmai pt ca dezvoltatorii independenti sa poata modifica/rescrie softul mai usor.
Memorat
D-Link Forum

Memorat
Pagini: [1]
  Imprimă  

Schimbă forumul:  

Creat cu MySQL Creat cu PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines Validat cu XHTML 1.0! Validat cu CSS!