18 Octombrie 2017, 07:45:56 *
Bine ai venit, Vizitator. Trebuie să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Ai pierdut sau nu ai primit emailul care conține codul de activare al contului?

Autentifică-te cu numele de utilizator, parola și precizează durata sesiunii.
Noutăți:

Pagina principală   Ajutor Autentificare Creează un cont  
Pagini: [1]
  Imprimă  
Ajutor Subiect: 2 MAC-uri diferite? D-Link DIR-600  (Citit de 1657 ori)
gabiibag
"L2 Unmanaged" Member
**

« : 29 Noiembrie 2015, 17:54:38 »

Salut.

Am acest router wireless D-Link DIR-600 de multi ani.
De la bun inceput am observat ca pe cutia lui (in exterior) apare un anumit MAC, iar pe eticheta de pe baza router-ului apare un alt MAC.

Ideea este ca respectivele adrese MAC difera doar prin ultima cifra hexazecimala. (pentru primul caz este "f", iar pentru al 2-lea caz este "e").

Tin minte atunci cand am cumparat router-ul si l-am bagat in functiune, am sunat la ISP si am comunicat MAC-ul (cred ca cel care se termina cu "f", deci cel de pe cutie). Tin minte ca am precizat de asemenea si faptul ca am defapt 2 MAC-uri.
Persoana de la ISP mi-a spus ca e normal acest fenomen.
Acum din cate observ, router-ul e configurat explicit de mine la campul optional "MAC Address" (in setarile sale) cu adresa MAC de pe cutie (care se termina cu "f").

Insa daca ma duc la tab-ul "STATUS", in sectiunea LAN, imi apare MAC-ul de pe eticheta router-ului (care se termina cu "e"), iar la sectiunea Internet apare MAC-ul de pe cutie (care se termina cu "f").

Intrebarea: Este normal sa gasesc 2 MAC-uri diferite pentru acest produs si sa-mi afiseze in pagina "STATUS" 2 MAC-uri diferite in cele 2 sectiuni descrise mai sus?

Multumesc anticipat.
Memorat
D-Link Forum

Memorat
Pagini: [1]
  Imprimă  

Schimbă forumul:  

Creat cu MySQL Creat cu PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines Validat cu XHTML 1.0! Validat cu CSS!