18 Noiembrie 2017, 17:42:33 *
Bine ai venit, Vizitator. Trebuie să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Ai pierdut sau nu ai primit emailul care conține codul de activare al contului?

Autentifică-te cu numele de utilizator, parola și precizează durata sesiunii.
Noutăți:

Pagina principală   Ajutor Autentificare Creează un cont  
Pagini: [1]
  Imprimă  
Ajutor Subiect: Versiuni DWA-125  (Citit de 4515 ori)
EugenN
"L2 Unmanaged" Member
**

« : 01 Septembrie 2014, 16:53:45 »

Salut,
Folosesc din 2010 un router DIR-600 (H/W ver B1) impreuna cu un adaptor DWA-125 H/W ver A1. Zilele acestea, DWA-125 si-a dat obstescul sfarsit!
a) Per ansamblu am fost multumit de adaptor, dar indraznesc sa va intreb daca o durata de lucru de 4,5 ani este o perioada decenta de "viata".
Acum iau in calcul doua modele:
I) Raman pe acelasi model, DWA-125, dar vad ca au aparut mai multe versiuni hardware: A1, A2, A3, B1. Prin ce difera si ce ar trebui sa cer?
II) Adaptorul DWA-140, ar putea fi a doua solutie? Aici, profit si intreb: Exista "undeva" o lista cu compatibilitatile Router - Adaptor wireless? Din ce am citit ar exista unele "dezacorduri" intre anumite modele de router si unele adaptoare wireless.

PS
Cer scuze ca este offtopic, dar care mai este ultima versiune F/W pentru DIR-600 H/W ver B1?
Memorat
Vlad
"L3 Router" Member

DIR-615 & DIR-655 User

« Răspunde #1 : 01 Septembrie 2014, 22:21:09 »

Salut,

Conform FTP(DE) ultimul e 2.17b01 iar conform site-ului D-Link, http://www.dlink.com/ro/ro/support/product/dir-600-wireless-n-150-home-router?revision=deu_revb1b2 2.17b02.

In ziua de azi e normal sa tina si mai putin(made in china, etc). Oricum a tinut ok.
Eu iti recomand sa-ti cumperi dwa-140(e cu ~20 lei mai scump decat 125). Poate in viitor iti vei lua un router cu >= 300 Mbps Wireless iar 140, e capabil pana la 300, 125 fiind pana la 150 Mbps.

In principiu ar trebui sa fie 100% compatibil, doar sunt acelasi producator.

Memorat
EugenN
"L2 Unmanaged" Member
**

« Răspunde #2 : 02 Septembrie 2014, 21:06:52 »

Multumesc pentru promptitudinea raspunsului,

- Avand H/W ver B1, sa risc sa instalez 2.17b02 de pe site-ul nostru sau 2.17b01 de pe cel german (daca nu gresesc!)? Imi puteti da mai exact link-ul pt 2.17b01?

- Am intrebat de compatibilitatea Router - Adaptor wireless, mai mult in ideea cand nu apartin aceluiasi producator. Teoretic, gandesc ca n-ar trebui sa existe probleme intre ele daca lucreaza pe aceiasi banda de frecventa. Si totusi, am citit/auzit si de exceptii...sau poate routerul "cauta" VID/PID-ul adaptorului???
Memorat
Vlad
"L3 Router" Member

DIR-615 & DIR-655 User

« Răspunde #3 : 03 Septembrie 2014, 09:23:03 »

De pe ftp u german: ftp.dlink.de/dir/dir-600/driver_software/ (pentru routerul tau sunt cele cu revb1b2).

Nu sunt probleme nici la producatori diferiti. Gandeste-te ca nici placile wireless nu sunt de acelasi producator cu routerul si tot merg bine.

Nu stiu ce e VID, iar process id, e folosit de sistemul de operare, mai exact e numarul unui proces. exact cum functioneaza sistemul de operare de pe router cu PID si cu adaptorul wireless, nu stiu sa-ti spun.
Memorat
EugenN
"L2 Unmanaged" Member
**

« Răspunde #4 : 03 Septembrie 2014, 17:12:48 »

1. Multumesc pentru link-ul FTP(DE). Probabil voi folosi FW217B02 (17.03.2014) de pe dlink.com/ro. Celalalt, FW217B01 (25.06.2013), observ ca e precedat si de un middle FW.
2. Pe tema compatibilitatii, doar am speculat o informatie oferita de un depanator TV, care mi-a livrat chestia cu codurile VID/PID, cand l-am intrebat de ce, de ex., LED TV Wi-Fi Ready nu merge decat cu adaptorul wireless proprietar.
(VID = Vendor ID; PID = Product ID -Basically for USB Device identification)

Altfel, nu tin sa ma dau rotund, ca nu e cazul! Zâmbet)
Memorat
Vlad
"L3 Router" Member

DIR-615 & DIR-655 User

« Răspunde #5 : 03 Septembrie 2014, 21:39:13 »

TV urile sunt altceva. Acolo intr-adevar sunt sanse mari sa fie blocate din sistemul de operare(la majoritatea OS ul este linux). La PC, nu sunt probleme de genul.

Da, aia cu Vendor ID.. am uitat. Dar nu vad unde-i legatura cu routerul din moment ce VIDu e pentru pc ul unde-i bagat usbu. Iar Product ID (care nu cred ca se prescurteaza cu PID, de unde si confuzia mea), chiar nu vad ce legatura ar avea, atat soft cat si hardware.

Spor la instalat/configurat router/adaptor wireless si eventual un feedback dupa cum se inteleg cele doua(eu sunt 100% sigur c-o sa mearga foarte bine).

Cu placere si sper ca te-am ajutat.
Memorat
EugenN
"L2 Unmanaged" Member
**

« Răspunde #6 : 05 Septembrie 2014, 17:46:24 »

Revin cu o problema (de fapt doua, dar pe a doua o pun la DIR 600). Domne', cumpar (de pe un site Ro) un DWA-125 H/W ver. D1 F/W 4.00.
Designul e cel de pe http://www.dlink.com/ro/ro/home-solutions/connect/adapters/dwa-125-wireless-150-usb-adapter. Pe acolo sunt mentionate versiunile A1, A2, A3, B1.
Versiunea asta D1, lucreaza OK momentan si-n parametrii vechiului model. Pachetul, aviz amatorilor, nu mai contine standul USB, precum la adaptorul ver. A1 (pe care l-am avut).
Intrebare:
Vechiul model a venit pe CD cu un Wireless Connection Manager, ver. D1 nu. Se poate descarca separat de undeva sau imi puteti recomanda un soft similar?
Memorat
Vlad
"L3 Router" Member

DIR-615 & DIR-655 User

« Răspunde #7 : 05 Septembrie 2014, 18:26:16 »

Pe ftp urile lor, nu am gasit nimic pentru D1. Nici la ei pe site nu zice nimic de D1. Ciudat.
La ei pe site gasesti la Downloads and Support, Drivers(care banuiesc ca includ si softul dorit).
Sfatul meu e sa returnezi produsul(10 zile de la cumparare) si sa-ti iei dwa-140. dwa-125 are doar standardul g, fata de 140 care are n.
Memorat
EugenN
"L2 Unmanaged" Member
**

« Răspunde #8 : 06 Septembrie 2014, 17:50:28 »

Acu', glumind, n-as lua peste picior DWA-ul 125. Specificatiile sunt clare: IEEE 802.11b/g/n, unde "n" este, ce-i drept, N150 Mbps. La fel si la DIR 600.
Nu stiu cat mai tine si DIR-ul, iar daca-l schimb poate voi lua un router dual band, si implicit un adaptor corespunzator (DWA 140 este N300Mbps, dar e mono band). Oricum, pe noul DWA 125 ver. D1, il pot returna in termen de 14 zile de la cumparare. Am fost contrariat ca nu apare pe "dlink.com/ro", dar l-am gasit pe site-ul taiwanez: http://tsd.dlink.com.tw/
Vazand lista cu firmware de acolo, va adresez o intrebare: daca ulterior va apare H/W ver.D1 (ce am acum) cu F/W 4.10 (de exemplu), daca dezinstalez actualul driver (cu F/W 4.00) si-l instalez pe cel nou (F/W 4.10) impreuna cu adaptorul actual, exista vreun beneficiu? Sau se strica adaptorul?
Altfel, regret ca n-a venit cu acel utilitar Wireless Connection Manager, mai prietenos si mai bogat fata de cel din OS, cu functie de site survey si creare, editare, stergere retele wireless.
Memorat
D-Link Forum

Memorat
Pagini: [1]
  Imprimă  

Schimbă forumul:  

Creat cu MySQL Creat cu PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines Validat cu XHTML 1.0! Validat cu CSS!