20 Octombrie 2017, 08:48:17 *
Bine ai venit, Vizitator. Trebuie să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Ai pierdut sau nu ai primit emailul care conține codul de activare al contului?

Autentifică-te cu numele de utilizator, parola și precizează durata sesiunii.
Noutăți:

Pagina principală   Ajutor Autentificare Creează un cont  
Pagini: [1]
  Imprimă  
Ajutor Subiect: dir-655 probleme la torrent  (Citit de 4027 ori)
cos
Junior Member
*

Adresa de email
« : 24 Martie 2014, 23:18:55 »

am luat de curand un dir-655 este cu firmware 2.09 ultimul adik, merge perfect pana in momentul in care dau drumul la utorrent cand moare totul nu mai pot accesa nici o pagina pe internet, nu mapot loga in pagina lui de administrare, nu mai raspunde deloc, da torrentele merg dar nici macar la cine stie ce viteza cateva sute de kb, pe laptop ma deconecteaza si cand ii dau sa verifice problema imi zice ca sunt probleme pe dns, cand opresc torrent-ul isi revine merge totul.
este configurat pe ppoe pe rds
inainte de 655 am avut pe aceeasi conexiune un dir 615 care mergea blana in sensul ca trageam de pe torrent cu 8-10 MB/s si facea si upload destul, iar pe net mergea fara probleme in acelasi timp
 este cumva vreo setare in 655 de care nu stiu eu pt a remedia situatia?
va rog ajutati-ma daca stiti
Memorat
Vlad
"L3 Router" Member

DIR-615 & DIR-655 User

« Răspunde #1 : 27 Martie 2014, 08:13:06 »

Salut,

e valabil si la dir-655:

N-am testat 2.09, daca nu iti mergi dupa urmatorii pasi, incearca 2.06.

In spatele routerului ai un buton mic care trebuie apasat cu ceva subtire. Trebuie sa-l tii apasat cam 10 sec pentru a se reseta router-ul si a se sterge setarile. Dupa ce ai facut asta, urmezi aceasta procedura http://www.dlinkforum.ro/index.php?topic=289.0 pentru a pune un nou firmware. Firmware-ul il downloadezi de aici: ftp.dlink.de/dir/dir-615/driver_software/ . Dupa ce s-a incarcat noul firmware faci din nou asta:"In spatele router-ului ai un buton mic care trebuie apasat cu ceva subtire. Trebuie sa-l tii apasat cam 10 sec pentru a se reseta router-ul si a se sterge setarile."
Acum poti sa-l setezi.
Mici setari: Setup->Wireless Settings-> 802.11 Mode (daca latopul, telefonul etc suporta modul n, pune numai n, daca nu, pune g/n).
                                                  -> Enable Auto Channel Scan debifeaza aceasta optiune si alege tu un channel(de preferat 1,6,11) dar inainte asigura-te ca nu sunt folosite de routerele din zona ta. Pentru a afla acest lucru, foloseste urmatorul program: http://www.metageek.net/products/inssider/ (inSSIDer).
                                                  -> Security mode WPA
                                                  -> WPA mode WPA2 only
                                                  -> Cipher type AES

Advanced->QOS Engine->Enable QOS Engine-debifezi
                                ->Automatic Uplink Speed-debifezi desi daca dezactivezi QOS, se dezactiveaza si A.U.S
             ->Advanced Wireless->Transmit Power->pune pe low daca e semnal suficient in casa(viteza mai mare si sanse mai mici sa fie interferente de semnal de la alte routere pe acelasi canal)
             ->Short GI ai putea si asta sa dezactivezi(daca merge wirelessu bine, lasa-l activat)

FOARTE IMPORTANT(mai ales daca ai rds)
Tools->Time->Enable NTP Server, enable si alegi din lista un server.

In mare cam asta trebuie sa faci.
Imi cer scuze daca n-ai inteles, nu le am eu foarte bine cu explicatiile. Astept feedback!
Memorat
cos
Junior Member
*

Adresa de email
« Răspunde #2 : 27 Martie 2014, 16:23:48 »

multumesc mult pt. raspuns
pana la urma am cautat in tot forumul si am gasit toate setarile astea pe rand si altele Rânjet
problema nu era neaparat de la router cat si de la aplicatia utorrent care apropo cu orice fel de setari facute nu merge cu acest router, il blocheaza de nu mai faci nimimic cu el si pe firmware 2.06 si pe 2.09
am mai citit si pe alte forumuri si bloguri si in general problemele cu el apar si de la faptul ca nu este potrivit pe conexiunea rds

multumesc mult pt ajutor, si multumesc in general pt toti pe care ii ajutati

Memorat
cos
Junior Member
*

Adresa de email
« Răspunde #3 : 27 Martie 2014, 17:05:22 »

apropo
acest router (dir-655) este unul bun pentru tot ce ofera dar este un pic depasit de vremurile noastre si de noile pachete de intenet oferite de rds, nu a scos un "scor" foarte bun pe fiberlink 500 si 1000

pentru cei care doresc un router cu gigabit peste tot si care sa mearga bine pe conexiunile de mare viteza actuale recomand routerele d-link din generatiile noi dir-636L, 850L, 860L etc. routere care au fost testate si au scos cele mai bune rezultate in comparatie cu orice concurent de pe piata

d-link ruleaza parerea mea
inafara de dezamagirea mea de dir-655, orice padure are uscaturile ei Face cu ochiul, restul produselor folosite de la d-link nu au avut probleme

o sa incerc sa il schimb pe unul de generatie noua si voi vedea de acolo  Rânjet

spor si succes tuturor!
Memorat
Vlad
"L3 Router" Member

DIR-615 & DIR-655 User

« Răspunde #4 : 28 Martie 2014, 10:19:00 »

Detin un dir-615 rev H si un dir-655 rev B. Cu amandoua am 10-11 MB\s de pe torrente. Se inteleg bine cu RDS, daca sunt bine configurate.

In general si eu sunt multumit de D-Link si probabil cand va veni timpul inlocuirii routerelor actuale, am sa iau tot D-Link.

In legatura cu gigabit de la RDS, daca n-ai pc care sa suporte astfel de viteze sau nu ai n pc uri ce sunt conectate simultan, n-are niciun rost router gigabit, sau linie de 1000 Mb.

Cand vei cumpara un router, fie el D-Link sau alti producatori, uita-te sa suporte DD/Open-wrt. In cele mai multe cazuri, sunt mai bune decat firmware-urile originale.
Memorat
D-Link Forum

Memorat
Pagini: [1]
  Imprimă  

Schimbă forumul:  

Creat cu MySQL Creat cu PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines Validat cu XHTML 1.0! Validat cu CSS!