12 Decembrie 2017, 18:10:21 *
Bine ai venit, Vizitator. Trebuie să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Ai pierdut sau nu ai primit emailul care conține codul de activare al contului?

Autentifică-te cu numele de utilizator, parola și precizează durata sesiunii.
Noutăți:

Pagina principală   Ajutor Autentificare Creează un cont  
Pagini: [1]
  Imprimă  
Ajutor Subiect: DIR-300 setari si discutii  (Citit de 3217 ori)
Oldman Larry
Junior Member
*

Zambeste azi, maine ar putea fi o zi mai rea.

WWW Adresa de email
« : 30 Ianuarie 2014, 21:19:46 »

De 2 ani folosesc un DIR-300 si sunt foarte multumit de el.
Singura problema careia nu-i dau de cap, este cu accesarea din exterior a unuia din cele 3 calculatoare legate la el.
Am un laptop pe care am instalat softul de radio si al carui IP l-am adus in zona DMZ (unica setare disponibila fiind doar pentru un singur IP).
Ok, nu m-a deranjat treaba asta pana acum cateva zile, cand am instalat un soft pentru chat media pe un PC, legat la acelasi router.
Asa cum aveam nevoie de o zona DMZ pentru softul de radio (ascultatorul foloseste accesarea playlistului din radio pentru a-ti alege muzica), tot asa am acum nevoie de accesarea softului chat.
Si nu reusesc sa-i dau de cap.
Providerul nu-mi da IP fix, ci unul dinamic, drept consecinta la fiecare resetare router (pana de curent, pana de net etc.)  primesc alt IP.
M-am adaptat in stilul romanesc la neajunsul asta folosind no-ip.org si nu am batai de cap cu radioul.
Numai ca pentru chat-ul de care vorbeam mai sus trebuie sa am acces de afara la IP-ul  192.168.0.101 port 35555
Ma poate indruma cineva cu setarile pentru Port forwarding si/sau Firewall necesare pentru asta?
Routerul este DIR-300, Hardware Version : Bx, Firmware Version : 2.15
   Multumesc anticipat !
« Ultima modificare: 30 Ianuarie 2014, 21:26:44 de către Oldman Larry » Memorat
Vlad
"L3 Router" Member

DIR-615 & DIR-655 User

« Răspunde #1 : 01 Februarie 2014, 08:53:30 »

Salut,

pentru port forward: http://portforward.com/english/routers/port_forwarding/Dlink/DIR-300/
Memorat
D-Link Forum

Memorat
Pagini: [1]
  Imprimă  

Schimbă forumul:  

Creat cu MySQL Creat cu PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines Validat cu XHTML 1.0! Validat cu CSS!