23 Octombrie 2017, 04:31:26 *
Bine ai venit, Vizitator. Trebuie să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Ai pierdut sau nu ai primit emailul care conține codul de activare al contului?

Autentifică-te cu numele de utilizator, parola și precizează durata sesiunii.
Noutăți:

Pagina principală   Ajutor Autentificare Creează un cont  
Pagini: [1]
  Imprimă  
Ajutor Subiect: router Dlinkgo-N150-wireless  (Citit de 3784 ori)
cristy73
Junior Member
*

« : 12 Octombrie 2013, 21:34:26 »

am cumparat un laptop si am primit un router cadou! va rog in limita timpului disponibil imi puteti spune pasi pe care trebuie sa-i urmez pentru al instala?tin sa va precizez ca sint in clasa a-1-a! in privinta it-ului !asa ca vreau ceva de genu mura in gura   !multumesc ! (am net de la rcs)!iar pe calculator wind xp si pe laptop win 7
« Ultima modificare: 12 Octombrie 2013, 21:40:47 de către cristy73 » Memorat
Vlad
"L3 Router" Member

DIR-615 & DIR-655 User

« Răspunde #1 : 13 Octombrie 2013, 11:18:38 »

Salut, nu stiu exact ce interfata are acest router, dar poti sa folosesti aceste setari(posibil ca unele optiuni sa nu le gasesti in routerul tau, acestea fiind setari pentru alt router dlink(nu e nicio problema ca-s pentru alt router)).

Mici setari: Setup->Wireless Settings-> 802.11 Mode (daca latopul, telefonul etc suporta modul n, pune numai n, daca nu, pune g/n).
                                                  -> Enable Auto Channel Scan debifeaza aceasta optiune si alege tu un channel(de preferat 1,6,11) dar inainte asigura-te ca nu sunt folosite de routerele din zona ta. Pentru a afla acest lucru, foloseste urmatorul program: http://www.metageek.net/products/inssider/ (inSSIDer).
                                                  -> Security mode WPA
                                                  -> WPA mode WPA2 only
                                                  -> Cipher type AES

Advanced->QOS Engine->Enable QOS Engine-debifezi
                                ->Automatic Uplink Speed-debifezi desi daca dezactivezi QOS, se dezactiveaza si A.U.S
             ->Advanced Wireless->Transmit Power->pune pe low daca e semnal suficient in casa(viteza mai mare si sanse mai mici sa fie interferente de semnal de la alte routere pe acelasi canal)
             ->Short GI ai putea si asta sa dezactivezi(daca merge wirelessu bine, lasa-l activat)

FOARTE IMPORTANT(mai ales daca ai rds)
Tools->Time->Enable NTP Server, enable si alegi din lista un server.

In mare cam asta trebuie sa faci.
Imi cer scuze daca n-ai inteles, nu le am eu foarte bine cu explicatiile. Astept feedback!
Memorat
cristy73
Junior Member
*

« Răspunde #2 : 15 Octombrie 2013, 05:15:17 »

MULTUMESC VLAD !dar asa cum spuneam nu le am cu it-ul ! din cate cred eu router rul e deja setat ! iar eu sunt la faza...am conectat cablu de retea (RCS_RDS) la router ,router la calculatorul mare...si mai departe ce fac ? sper sa nu va supar cu nepriceperea mea ! multumesc anticipat!
Memorat
Vlad
"L3 Router" Member

DIR-615 & DIR-655 User

« Răspunde #3 : 15 Octombrie 2013, 13:13:29 »

Nu superi pe nimeni, stai linistit.

1. Conectezi cablu de retea(computer-router) in portul LAN 1 al routerului, cablu RDS in portul INTERNET.
2. Intri in Browser Web(Mozilla Firefox, Google Chrome, Internet explorer etc.).
3. Scrii la adresa: http://192.168.0.1
4. La user name pui "Admin" (in caz ca nu e) si la password lasi gol. Dai "Log In".
5. E posibil dupa ce te-ai logat sa-ti apara "Easy Setup Wizard", daca da, la Internet Connection trebuie sa apara PPPoE si trebuie sa completezi User name si password(rds). Chiar daca a aparut Easy Setup Wizard, fa ca la pasul 6 si pune la reconnect mode, always on.
6. Daca nu iti apare Easy Setup Wizard, faci asa: Te duci la SETUP ->INTERNET (manual internet settings) si alegi Internet Connection: PPPoE. Completezi user name si password(rds), si la "Reconnect Mode" pui Always On. Restu campurilor le lasi necompletate.
7. Tot la SETUP -> Wireless Network Setup -> Manual Wireless Network Setup si setezi asa: la SSID pui ce nume vrei sa aiba wirelessu tau, la 802.11 Mode: pui numai N (daca telefon/laptop/tableta sau ce dispozitive mai ai, suporta standardul N, daca nu, pui n/g/b sau numai n/g(daca e)), Wireless Channel: de preferat 1, 6 sau 11, Channel witdh (20/40MHZ, Auto) la Wireless Security pui WPA2, Cipher type: AES si o parola pentru wireless.
8. FOARTE IMPORTANT!!! TOOLS -> TIME si dai enable Enable NTP Server si alegi un server din lista.

Dupa fiecare setare sa dai "Save".

Scuze daca am uitat ceva. Daca nu intelegi ceva sau apare vreo problema, sa ma anunti.

Spor!

Memorat
D-Link Forum

Memorat
Pagini: [1]
  Imprimă  

Schimbă forumul:  

Creat cu MySQL Creat cu PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines Validat cu XHTML 1.0! Validat cu CSS!