27 Mai 2018, 10:00:25 *
Bine ai venit, Vizitator. Trebuie să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Ai pierdut sau nu ai primit emailul care conține codul de activare al contului?

Autentifică-te cu numele de utilizator, parola și precizează durata sesiunii.
Noutăți:

Pagina principală   Ajutor Autentificare Creează un cont  
Pagini: [1]
  Imprimă  
Ajutor Subiect: Upgrade firmware 2.12  (Citit de 10441 ori)
oxxo
"L2 Unmanaged" Member
**

Adresa de email
« : 30 Iunie 2012, 08:24:36 »

Tocmai am facut ultimul upgrade la versiunea 2.12 mai mult pentru suportul ipv6 dar problema apare la viteza prin lan, nu mai depaseste 50 MB down si 30 MB up ca si cum ar fii limitat, daca pun inapoi versiunea 2.05 functioneaza normal, cu 93 MB down si 60 MB up asa cum ar trebui la un abonament de 100 MB.
Am incercat si 2.12 pentru DIR-600 si este exact acceasi situatie, deci cu siguranta este vorba despre un bug in update Trist sa speram ca se va remedia pana la urmatorul! Rânjet (asta in speranta ca va mai urma..)
Memorat
Archangel
Junior Member
*

Adresa de email
« Răspunde #1 : 06 Iulie 2012, 15:04:58 »

DE unde ai luat frimware 2.12 si merge ipv6 ?
Memorat
oxxo
"L2 Unmanaged" Member
**

Adresa de email
« Răspunde #2 : 06 Iulie 2012, 16:18:08 »

Il gasesti pe adresa: ftp://ftp.dlink.biz/dir/dir-300/driver_software/
Daca ai abonament mai mare de 50 MB la net te rog sa revii dupa ce efectuezi un test de viteza sa spui daca intampini problema relatata mai sus.
Desi sunt 99% sigur ca da, o confirmare ar fii super Zâmbet
Memorat
Archangel
Junior Member
*

Adresa de email
« Răspunde #3 : 06 Iulie 2012, 22:54:11 »

Am versiunea 2.06 inainte de upgrade, am facut si backup la configuratie in caz de ceva sa pot reveni
pe http://www.speedtest.net/ 43 mbps dl si 0,71 mbs upload net fiberlink 2 de la rds inainte de instalare 2.12 testate vitezele pe server upc ro din orasul meu
am facut prima data upgrade din pack-ul downloadat la dir300_middle_firmware_upgrade versiunea 2.06OR mia resetat dupa instalare la setarile din fabrica
am trecut direct la urmatorul upgrade cel din 05-mar-12
am refacut configurarea pe ipv6 pppoe direct
am testat viteza din nou si aveam 44 mbps dl si 1,68 upload pe acelasi server
vitezele sunt tot in jur de aceasi valoare pe diferite site-uri
Eu nam vazut niciodata sa am 90 mbps chiar daca in abonament scrie 100 mb/s
 pe http://www.test-ipv6.ro/  scrie ca nam ipv6 imi da 0 din 10 sice ca Your IPv6 service appears to be: Teredo
La router primesc ip dns gateway ipv6 in LAN numai primesc am incercat toate setarile de la dhcp ipv6
In LAN primesc ipv6 si gateway din dhcpv6, dns nu primesc, am pus dns-ul care e si la router care il primeste de la rds si tot nu merge sa intru pe un site cu ipv6
am incercat de pe laptop si merge ipv6 perfect prin wi-fi,in Lan inca nu.
Ping pe IPv6.google.com de pe router merge din LAN nu merge
Ipv4 merge normal
Se pare ca in versiunea asta nu merge sa iti pui parola pe contul de access la router am incercat mai multe parole de complexitate diferite si la toate imi da erroare "Please enter the same password into both boxes, for confirmation."
« Ultima modificare: 06 Iulie 2012, 23:40:17 de către Archangel » Memorat
oxxo
"L2 Unmanaged" Member
**

Adresa de email
« Răspunde #4 : 07 Iulie 2012, 07:08:54 »

Incearca sa incarci direct update-ul de 2.12 in meniul emergency room ca eu asa am facut (scoti routerul din priza, apesi pe reset, il alimentezi, iti pui ip-urile pe manual de forma 192.168.0.x in afara de 1, accesezi interfata de configurare si iti cere sa incarci firmware-ul, dupa update sa nu uiti sa treci din nou ip-urile pe automat).
Nu am intampinat niciuna din problemele pe care le relatezi tu Zâmbet (doar partea cu viteza scazuta) si eu am fiberlink 2 de la rds, pe direct functioneaza cu 93 MB down si 60 MB upload testat pe speedtest.net serverul din brasov, la fel functioneaza si prin router cu firmware 2.05 pe care il am acum.
Legat de partea cu ipv6 trebuie sa functioneze si prin lan din moment ce functioneaza pe wireless (am testat si eu ambele variante) incearca eventual sa ii dai un restart si apoi disable-enable la lan, sau poate se remediaza daca faci update-ul cum am zis mai sus.
Am pus parola pe interfata si Graphical Authentication si a functionat OK (vezi poate ai scris gresit la parola sau confirmare Rânjet)
Imi pare rau ca nu iti depaseste netul 50 de MB nici pe direct (ai putea sa suni la ei, asta daca nu ai facut-o deja, ca si eu am avut limita la 50 de MB la inceputul abonamentului, probabil in sistem au selectat fiberlink 1)
Memorat
Archangel
Junior Member
*

Adresa de email
« Răspunde #5 : 07 Iulie 2012, 09:30:57 »

Mda pana la urma sa gandit sa mearga in LAN a durat mai mult pana mi-a dat ip-uri si dns.
Parola a mers pana la urma.
Am sa le fac o sesizare sa vad poate imi maresc si mie viteza Limbă

Edit: au venit si cei de la rds si mi-au facut sa-mi mearga viteza pe direct la 90 mbps dar prin ruter nu trece de 45 mbps.
       Alta versiune de firmware cu ipv6 nu este ? si sa mearga la viteze mai mari ..
« Ultima modificare: 07 Iulie 2012, 12:38:28 de către Archangel » Memorat
oxxo
"L2 Unmanaged" Member
**

Adresa de email
« Răspunde #6 : 07 Iulie 2012, 18:54:30 »

Ma bucur ca ti-ai rezolvat problema cu viteza reala. Dupa cum am mai spus eu folosesc firmware 2.05 tocmai din aceasta cauza Trist cand va fii disponibil un nou firmware il gasesti pe pagina de download (desi nu cred ca prea curand)
Memorat
Archangel
Junior Member
*

Adresa de email
« Răspunde #7 : 09 Iulie 2012, 09:32:51 »

Acuma dimineatza am primit urmatorul e-mail:
"Buna ziua,

Pentru IPv6 PPPoE cu DHCP-PD pentru RDS am lucrat intensiv la produsul DIR-615 H/W: H2 F/W: 8.03.
DIR-300 nu a primit in mod oficial un firmware 100% compatibil RDS (fiecare implementare de IPv6 este tratata separat intrucat exista foarte multe posibilitati in care se poate implementa IPv6).
Deoarece DIR-300 in tehnologie wireless G nu mai face fata cerintelor actuale de wireless, el a fost propus pentru a fi end-of-life si prin urmare nu cred ca se va mai scrie un firmware dedicat petru RDS.

Cu stima,
Oprescu Sorin
D-Link Romania"
Deci nu cred ca vom vedea un firmware care sa nu restrictioneze viteza.Trist
Memorat
oxxo
"L2 Unmanaged" Member
**

Adresa de email
« Răspunde #8 : 10 Iulie 2012, 02:11:47 »

Sincer chiar ma asteptam la treaba asta si asa e normal Zâmbet Oricum eu n-am sa-i mai fac alt update peste 2.05 care-l am acum. Ma bate gandul de mult sa-l schimb cu un DIR-825, dar nu ma grabesc ca momentan functioneaza ireprosabil. Si dupa cum s-a mai spus, ipv6 este intr-o faza timpurie de dezvoltare si nu ajuta cu nimic momentan, nu merita sa sacrific viteza la net Rânjet
Memorat
D-Link Forum

Memorat
Pagini: [1]
  Imprimă  

Schimbă forumul:  

Creat cu MySQL Creat cu PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines Validat cu XHTML 1.0! Validat cu CSS!