23 Octombrie 2017, 04:38:22 *
Bine ai venit, Vizitator. Trebuie să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Ai pierdut sau nu ai primit emailul care conține codul de activare al contului?

Autentifică-te cu numele de utilizator, parola și precizează durata sesiunii.
Noutăți:

Pagina principală   Ajutor Autentificare Creează un cont  
Pagini: [1]
  Imprimă  
Ajutor Subiect: Fluctuatii conexiune internet DIR 825  (Citit de 5915 ori)
Rockamour
Junior Member
*

« : 26 Martie 2012, 20:21:51 »

Buna
Am fiberlink de la RDS si DIR 825
Am urmatoarea problema la router: banuiesc (nu am verificat) ca netul imi "fluctueaza" deoarece daca am conectat laptop-ul/telefonul sau tableta prin wi fi la router sunt perioade cand primesc mesaj pe ele: "nici o conexiune reincercati". Acest mesaj il primesc si pe tel Samsung cu Android 2.3 si pe tableta Allview cu Anderoid 4.0 si pa laptop Sony Vaio cu win 7 (pe laptop efectiv cateodata nu mi se incarca paginile )
Se intampla pentru o fractiune de secunda dar se intampla destul de des. Imediat ce dau reincearca merge pagina. Mentionez ca download-ul merge bine ca viteza, chiar si cu u torrent fara portforwarding. Dar si aici am fluctuatii: avand peering, viteza ar trebui sa fie cat de cat stabila. In schimb scade brusc pentru 2-3 secunde si apoi isi revine.
Mentionez ca daca bag direct cablu RDS in laptop nu se intampla asa ceva, deci nu e de la RDS e de la router.
Cum as putea verifica aceste fluctuatii de o secunda care le suspectez? Exista vreun utilitar care sa il rulez cu routerul si fara el ?
Memorat
Vlad
"L3 Router" Member

DIR-615 & DIR-655 User

« Răspunde #1 : 26 Martie 2012, 22:10:02 »

Salut

Rezerva ip-urile fiecarui dispozititv Setup->Network Settings ->Number of Dynamic DHCP Clients, unde iti apar dispozitivele conecate, dai reserve, apoi la Add DHCP Reservation ti se vor completa datele si dai save(tot la Add DHCP Reservation). Dupa ce ai rezervat toate ip-urile, salvezi setarile(Save Settings). In legatura cu UTorrent, momentan nu stiu ce sa-ti spun deoarece si eu am aproximativ aceeasi problema si am impresia ca nu functioneaza port forward(dir-655, FW 2.06), dar sper sa descopar ce nu-i in regula.
Memorat
Vlad
"L3 Router" Member

DIR-615 & DIR-655 User

« Răspunde #2 : 01 Aprilie 2012, 16:32:02 »

Ai reusit? Ti-am ramas dator cu un raspuns in legatura cu utorrent. Dupa ce i-am dat un test de viteza(din utrorrent), se pare ca si-a schimbat ceva setari si viteza a devenit constanta(8-9MB/s wireless, 11.3 MB/s cablu). Viteza pe wireless e mai mica deoarece am o super(not) placa de retea, Intel Centrino Wireless 1030 N.
« Ultima modificare: 01 Aprilie 2012, 16:36:30 de către Vlad » Memorat
SteALth
"L3 Router" Member

Dictum sapienti sat est

« Răspunde #3 : 05 Aprilie 2012, 20:16:36 »

Din pacate, foarte multi nu mai revin dupa ce s-au vazut cu sacii-n carutza ...

@Vlad: decat rezervare de ip, mai elegant este sa setezi protocolul TCP/IPv4 pe manual, cu adresa IP dorita. Pentru uTorrent (nu stiu daca la 825 este la fel, insa pe 300-600 este identic) rezolvi cu Virtual server (App name, IP, port public, port privat).

Cheers
Memorat
Vlad
"L3 Router" Member

DIR-615 & DIR-655 User

« Răspunde #4 : 05 Aprilie 2012, 23:52:04 »

Salut SteALth

Pentru mine cel putin, nu ar fi ok sa imi setez ip ul manual deorece ma conectez la mai multe retele wireless. L-am sfatuit sa-si rezerve ip urile in special pentru tableta, deoarce mai multa lume a patit acest lucru si prin rezervarea ip urilor s-a rezolvat. In legatura cu uTorrent, din cate stiu eu si e foarte posibil sa gresesc, cu Virtual Server nu merge uTorrent, doar cu port forward. La mine, problema era ca fluctua viteza, dar s-a rezolvat.
Memorat
D-Link Forum

Memorat
Pagini: [1]
  Imprimă  

Schimbă forumul:  

Creat cu MySQL Creat cu PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines Validat cu XHTML 1.0! Validat cu CSS!