12 Decembrie 2017, 12:32:14 *
Bine ai venit, Vizitator. Trebuie să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Ai pierdut sau nu ai primit emailul care conține codul de activare al contului?

Autentifică-te cu numele de utilizator, parola și precizează durata sesiunii.
Noutăți:

Pagina principală   Ajutor Autentificare Creează un cont  
Pagini: [1] 2 3
  Imprimă  
Ajutor Subiect: Probleme IPv6  (Citit de 21229 ori)
gsv
"L2 WebSmart" Member

« : 07 Martie 2012, 00:01:45 »

Salutare tuturor.

E primul meu subiect pe acest forum din Romania, dar nu prima data cand scriu despre aceasta problema (http://forums.dlink.com/index.php?topic=46604.0).
Am primit cadou acum cateva luni un router DIR655 Hardware Version: B1, FW v2.00.
Am facut update la 2.01 respectiv 2.02 si 2.06 in cele cateva luni.

Prima problema apare la conexiunea ipv6.
Cu versiunea 2.01 este in regula si in momentul de fata sunt conectat ipv6 insa cu ultima versiune 2.06 ( si cu 2.02 ) nu reuseste sa faca aceasta conexiune. Cablu de la router la PC este cat6 si de la router spre provider este cat5e.
Teste efectuate cu aceleasi setari la router, adica facut update de firmware efectuat conexiune si atat. (QOS disable in toate testele).
La vers 2.06 in meniul routerului se vede ca este OK conexiunea ipv6, in sensul ca la IPv6 Connection Information apar IP-uri alocate chiar si PC-ului meu insa la LAN IPv6 Computers nu apare nimic. La proprietati conexiune LAN apare acces internet pe IPv4 si IPv6 no connectivity neavand astfel nici Ip-uri alocate la IPv6.

A doua problema: scaderea vitezei de transfer de la vers 2.01 la vers 2.06. Teste efectuate cu ajutorul site-ului www.speedt....net.
Vers 2.01: download in jur de 100Mb, upload in jur de 80Mb
Vers 2.06: download in jur de 90Mb, upload in jur de 10Mb
Testat in aceleasi conditii, fara alte modificari ale routerului.  QOS disable in ambele cazuri.
PC-ul fara antivirus, fara firewall sau alte programe care ar interfera cu testele de viteza sau conexiunea ipv6.

Locuiesc in Craiova, conexiunea este de tip PPPOE, providerul este RDS.

Imi place routerul primit (ma gandeam de ceva timp la achizitionarea lui si citisem multe lucruri bune despre DIR655).
Am vazut imbunatatiri la versiunea de FW 2.06 si introducerea catorva optiuni importante fata de versiunile de FW inferioare, dar cu problemele enuntate mai sus ma vad nevoit sa raman la versiunea mai veche si anume 2.01b05.

Multumesc.

Memorat
gsv
"L2 WebSmart" Member

« Răspunde #1 : 11 Martie 2012, 01:53:54 »

Azi am trecut din nou pe vers de FW 2.06............
Cu 2.01b05 nu am avut probleme cu IPv6 si viteza de download si upload.
O sa raman ceva timp pe aceasta vers 2.06 sa mai testez cate ceva. Deja m-am jucat putin cu viteza si ping-ul a crescut destul demult fata de versiunea 2.01b05 ca si viteza download/upload dealtfel.
Conexiunea IPv6 inca nu m-am hotarat sa o configurez acum. Vreau sa vad deocamdata diferentele intre vers de FW conectat doar IPv4 ..............si deja incep sa apara.
Conexiunile sunt toate pe cablu.
Daca aveti alte sfaturi, indicatii..........le primesc cu placere in ideea ca o vom rezolva intr-un fel.....noi sau Dlink.  Zâmbet Zâmbet Zâmbet
Memorat
gsv
"L2 WebSmart" Member

« Răspunde #2 : 12 Martie 2012, 16:12:28 »

Scuze....am facut o greseala.
Corect este: "..... pingul a crescut si viteza download/upload a scazut...."
Memorat
gsv
"L2 WebSmart" Member

« Răspunde #3 : 20 Martie 2012, 21:29:31 »

Salutare......

Nici o parere, nici o idee, nici o veste......HuhHuhHuhHuh
Memorat
Vlad
"L3 Router" Member

DIR-615 & DIR-655 User

« Răspunde #4 : 25 Martie 2012, 23:23:26 »

Salut,

In legatura cu IPv6, nu pot sa-mi dau cu parerea, deoarece nu am apucat sa testez(desi am in plan de vreo 3 luni acest lucru). Am folosit FW 2.00, 2.02 respectiv 2.06, pe care il folosesc in momentul de fata. Viteza de download/upload, cel putin la mine, este la fel atat pe fw 2.00, 2.02 respectiv 2.06, cat si direct prin cablu, pe speedtest, acelasi server pe care fac testul de vreo 2-3 ani. Parerea mea e ca rezultate de pe speedtest pot sa depinda si de cate persoane fac testul in acelasi timp pe server si de rds. Ai putea sa compari setarile din 2.01 cu cele din 2.06 si eventual, sa incerci alte setari. Traffic Shaping este disabled? Daca nu ai alte optiuni/avantaje in 2.06, fata de 2.01, de care sa ai nevoie, eu zic sa ramai cu 2.01. Eu folosesc 2.06 pentru ca pe 2.02 nu imi mergea portul usb.
Memorat
gsv
"L2 WebSmart" Member

« Răspunde #5 : 26 Martie 2012, 09:47:06 »

Multumesc pentru raspuns,
Am incercat si diverse setari, am schimbat tot felul de optiuni (cu cap si fara cap unele  Rânjet) numai pentru a reusi sa fac conectarea IPv6.
Insa, in general, am lasat aceleasi optiuni la schimbarile de firmware pentru a nu face diferente si sa nu imi dau seama de unde ar fii problema.
Viteza, nu stiu ce sa mai zic.....
E posibil sa fie influentata de traficul pe serverul de la speednet.com, desi mi se pare ciudat facand testul de mai multe ori in diferite zile. Nu am avut asa mult timp in ultimele zile pentru a intra iar pe testari mai serioase dar tin sa spun ca la download nu mai am probleme cu viteza insa uploadul mi se pare foarte foarte scazut si pingul a crescut. Probabil este ISP-ul. Deocamdata raman pe 2.06 si va mai tin la curent.
Traffic shape e disable ca si QoS dealtfel.
IPv6 ramane in acelasi stadiu cum am spus si mai sus. Nu vrea si gata  Rânjet
Am discutat Joi la un seminar cu Sorin Oprescu de la Dlink, un baiat super OK, despre aceste probleme insa nu am avut destul timp sa continuam discutiile si l-am pus in tema cu problemele firmware Dir-655.
Sa speram ca cei de la Dlink nu vor lasa totul asa pentru ca e pacat de acest router.
In rest ce sa zic......vom vedea mai departe ce se intampla.
O sa revin cu noutati......

Va salut

Memorat
gsv
"L2 WebSmart" Member

« Răspunde #6 : 12 Iunie 2012, 10:42:48 »

Salutare....
Vad ca nu a mai aparut nimic nou........nici o idee, o solutie....
Alt FW nu a aparut......
Ce facem? Ramanem cu 2.01?
Memorat
epsoft
"L2 WebSmart" Member

« Răspunde #7 : 09 Septembrie 2012, 19:45:12 »

Salutare....
Vad ca nu a mai aparut nimic nou........nici o idee, o solutie....
Alt FW nu a aparut......
Ce facem? Ramanem cu 2.01?

Salut, Aceasi problema o am si eu ca si tine, tot in Craiova stau si eu,si Router D-Link DIR-655 B1, numai ca routerul l-am cumparat din US si a venit in prima faza cu firmware pe North America, care aceasi problema o are la toate versiunile de firmware disponibile la ei, am discutat cu cei de la d-link si nu stiu ce sa faca.... iti las un link unde sa vezi si discutia, foarte frumos se, "spala pe maini..." (http://forums.dlink.com/index.php?PHPSESSID=3d6382700010cdceaf0141c440077560&topic=48026.15).  Intr-o zi m-am enervat pe router si i-am facut "crash" la firmware si am intrat in recovery mode si am pus prima data 2.01 de pe ftp.dlink.biz si intradevar cum ai zis si tu pe 2.01 merge IPv6 si proceseaza rapid,ping mic etc.. acum am trecut pe 2.06  si procesarea este putin mai lenta si IPv6, nu merge, isi ia ip-urile(IPv6) de la RDS dar nu atribuie IP-uri in LAN (DHCP-PD), am mai cautat pe google si din cate vad se lucreaza ptr o noua versiune de firmware, sa vedem daca rezolva problema. Daca ai reusit ceva pana acum da-mi si mie de veste...

Cu respect,
Eugen Paraschiv
eugen[at]epsoft.ro
Memorat
gsv
"L2 WebSmart" Member

« Răspunde #8 : 13 Septembrie 2012, 22:53:41 »

Salut.....
Iti scriu aici pentru ca vreau sa fiu sigur ca ai primit mesajele trimise de mine.
Ok?
Memorat
epsoft
"L2 WebSmart" Member

« Răspunde #9 : 14 Septembrie 2012, 23:58:55 »

Ok, sigur putem vorbi si aici, ai reusit sa faci ceva?
Memorat
gsv
"L2 WebSmart" Member

« Răspunde #10 : 16 Septembrie 2012, 20:14:23 »

Salutare,
Am trecut pe vres 2.01....se misca mai repede prin meniu....dar am avut cateva pierderi de conexiune. A fost activ si ipv6 dar ciudat ca pierdeam conexiunea la net destul de des.....nu stiu ce sa mai zic.
Raman pe vers asta si mai incerc cand imi gasesc timp mai mult.
Revin.....:-)

Memorat
epsoft
"L2 WebSmart" Member

« Răspunde #11 : 16 Septembrie 2012, 20:58:44 »

Da asa este si eu pierd conexiunea, doar pe ipv6 din cate am observat, acum nu stiu....ciudat, din cate vad nu prea se ocupa cei de la d-linf de modelul asta dir-655, isi cam pierd clienti...
Memorat
gsv
"L2 WebSmart" Member

« Răspunde #12 : 16 Septembrie 2012, 22:00:27 »

.......da pe ipv6 pierd conexiunea insa da rateuri si cealalta......acum nu mai sunt conectat ipv6.
 Si asa e cu baietii de la Dlink, fara suparare, dar nu prea ii mai intereseaza routerul asta desi e foarte foarte bun si destul de puternic. De ce il lasa balta asa , nu stiu......

Memorat
epsoft
"L2 WebSmart" Member

« Răspunde #13 : 17 Septembrie 2012, 14:23:28 »

Sal. Posibil e si la inceput implementarea ipv6 la nivel global, asteptam o noua versiune mai buna, asteptam..., daca apare ceva nou iti scriu aici...
Memorat
gsv
"L2 WebSmart" Member

« Răspunde #14 : 17 Septembrie 2012, 16:01:59 »

Ok....eu nu prea mai am timp de stat in fata calculatorului. Fostul job imi permitea asta.....dar actualul...:-):-):-).
Memorat
D-Link Forum

Memorat
Pagini: [1] 2 3
  Imprimă  

Schimbă forumul:  

Creat cu MySQL Creat cu PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines Validat cu XHTML 1.0! Validat cu CSS!