12 Iulie 2014, 15:46:04 *
Bine ai venit, Vizitator. Trebuie să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Ai pierdut sau nu ai primit emailul care conține codul de activare al contului?

Autentifică-te cu numele de utilizator, parola și precizează durata sesiunii.
Noutăți:

Pagina principală   Ajutor Autentificare Creează un cont  
Pagini: [1]
  Imprimă  
Ajutor Subiect: configurare d-link dir-300  (Citit de 21052 ori)
sir_dvb
Junior Member
*

Adresa de email
« : 22 Februarie 2011, 11:32:05 »

Salutare tuturor,
Am si eu o problema cu internetul. pentru mine este o problema, pt voi probabil este o joaca problema mea,

Faza e ca nu sunt expert in calc, totusi am decis pt laptop (win7) sa imi pun un router D-link pt a putea umbla cu laptopul prin casa.

A venit cineva la mine si mi l-a confugurat. a mers f bine.
Apoi aseara am decis sa imi pun si eu parola la retea ca sa nu se mai conecteze totii vecinii la mine,

Si am facut urmatorii pasi (am gasit undeva pe o pagina de internet):
"Go to http://192.168.0.1/ username: admin no password click 'Wireless Setup' click 'Wireless Connection Setup Wizard' click 'Next' in the 'Wireless Network' text Area, enter the Name u desire check 'Manually assign a network key' and enter the password and save"

Apoi conexiunea la net nu a mai mers. si nici sa ma conectez nu am mai putut. apoi am tinut aapasat pe reset vreo 10 secunde.

Am bagat cablul de rds direct in calc si internetul merge.

ce trebuie sa fac? sa setez din nou routerul?

Faza este ca dupa ce a venit baiatul acela sa mi-l instaleze, am aruncat si cd-ul si manualul de instalare si nu mai stiu sa il configurez din nou (daca este necesar). Am cautat pe net, primi pasi de instalare dar nu am gasit decat lucruri f complicate sau nu le-am inteles eu.

De aceea va rog, sa imi spuneti si mie primi pasi care trebuiesc facuti pt instalarea routerului
Multumesc.

Acum am citit pe acest forum ca daca vreau sa schimb pun parola trebuie sa fac  acestii pasi
"In primul rand trebuie sa accesezi interfata routerului la adresa http://192.168.0.1. Te log-ezi cu admin si fara parola. Daca ai uitat parola atunci trebuie sa-l resetezi din spate si oricum iti sterge si parola de wireless. Daca totusi ajungi la meniuri, la Setup (sus), Wireless Settings (stanga) alegi Manual Setup si ultimul camp de jos este cel de parola.

Succes"

Multumesc fain!!
« Ultima modificare: 22 Februarie 2011, 11:50:27 de către sir_dvb » Memorat
Marin
"L2 WebSmart" Member

Adresa de email
« Răspunde #1 : 22 Februarie 2011, 12:18:27 »

nu stiu cum e la dir-300 pagina, banuiesc ca e ca la dir-600, te duci la setup, in meniul din stanga te duci la internet setup- apoi manual internet setup-si setezi in functie de la cine ai net ( daca ai de la rds alegi pppoe alegi user si parola)
apoi tot in stanga ai wireless setup te tuci la manual setup- alegi WIRELESS SECURITY MODE WPA2- AES- iar la Network Key bagi o parola, pe care trebuie sa o pui si la conexiunea wireless de pe laptop.

te duci la maintenace-device administration-ADMIN PASSWORD- si pui si o parola la router sa nu umble alti in setarile tale.
si cam asta e.
Memorat
Cristi
Administrator
"L3 Router" Member

« Răspunde #2 : 22 Februarie 2011, 15:48:30 »

Da, meniul este acelasi la toata seria DIR, cu mici diferente si evident functii in plus in ordinea ierarhica.
Memorat
sir_dvb
Junior Member
*

Adresa de email
« Răspunde #3 : 28 Februarie 2011, 11:18:57 »

nu stiu cum e la dir-300 pagina, banuiesc ca e ca la dir-600, te duci la setup, in meniul din stanga te duci la internet setup- apoi manual internet setup-si setezi in functie de la cine ai net ( daca ai de la rds alegi pppoe alegi user si parola)
apoi tot in stanga ai wireless setup te tuci la manual setup- alegi WIRELESS SECURITY MODE WPA2- AES- iar la Network Key bagi o parola, pe care trebuie sa o pui si la conexiunea wireless de pe laptop.

te duci la maintenace-device administration-ADMIN PASSWORD- si pui si o parola la router sa nu umble alti in setarile tale.
si cam asta e.

multumesc mult de tot pt raspuns.

Totul a fost ca la carte.

Te salut si multa bafta.
Multumesc inca o data
Memorat
D-Link Forum

Memorat
Pagini: [1]
  Imprimă  

Schimbă forumul:  

Creat cu MySQL Creat cu PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2008, Simple Machines Validat cu XHTML 1.0! Validat cu CSS!