11 Decembrie 2017, 17:25:25 *
Bine ai venit, Vizitator. Trebuie să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Ai pierdut sau nu ai primit emailul care conține codul de activare al contului?

Autentifică-te cu numele de utilizator, parola și precizează durata sesiunii.
Noutăți:

Pagina principală   Ajutor Autentificare Creează un cont  
Pagini: [1]
  Imprimă  
Ajutor Subiect: DIR600 cu DDWRT  (Citit de 11419 ori)
vik36
Junior Member
*

Adresa de email
« : 25 Ianuarie 2011, 07:41:28 »

Salutari la toti pasionatii de DDWRT.Am un router DIR600 ,am schimbat firmware-ul original cu :
DD-WRT v24-sp2 (11/09/10) std - build 15704
as avea nevoie de sugestii si sfaturi privind configurarea si setarile din DDWRT.De ex:

PPP Compression
T-Home VDSL 7 VLAN Tagging
VLAN 8 support
MPPE Encryption
Single Line Multi Link
Force reconnect
STP

Advanced settings de la Wireless

Deschiderea unui port se face din port forwarding sau range port forwarding?Si multe alte intrebari:)Asa este la inceput:))
« Ultima modificare: 25 Ianuarie 2011, 21:00:44 de către vik36 » Memorat
s.mihai
"L2+ Managed" Member

« Răspunde #1 : 25 Ianuarie 2011, 17:27:19 »

port forwarding = 1 port
port range forwarding = mai multe porturi, e cam evident

multe intrebari... cum ar fi ?
Memorat
vik36
Junior Member
*

Adresa de email
« Răspunde #2 : 25 Ianuarie 2011, 20:57:48 »

Mersi pentru raspuns.De ex: ma intereseaza daca pot filtra un anumit port dupa ip deci numai anumite ip-uri sa poata folosi acel port care l-am deschis.Apoi ma intereseaza setarile de la firewal,QOS daca merita activat sau nu etc.Setarile de la advanced wireless,tot ceea ce poate sa optimizeze mai ales partea de wireless!
Memorat
vik36
Junior Member
*

Adresa de email
« Răspunde #3 : 26 Ianuarie 2011, 07:33:51 »

Legat de port forwarding ,este evident din denumire dar ce ma deruteaza pe mine:

am source net

port from si port to

restul e clar dar aici nu inteleg ,ce este acest source net si la port trec acelasi port in amandoua rubricile?
Memorat
s.mihai
"L2+ Managed" Member

« Răspunde #4 : 26 Ianuarie 2011, 14:07:48 »

poti de exemplu pe un PC sa ai setat un server web cu portul 80 iar in exeriprul relei sa fie vizibil portul 10000, portul extern, iar routerul face legatura, tot ce vine pe portul 10000 forwardeaza la ip-ul respectiv pe portul 80.
In mod normal treci acelasi valori in ambele locuri.
Memorat
vik36
Junior Member
*

Adresa de email
« Răspunde #5 : 26 Ianuarie 2011, 20:02:53 »

Daca dau disable la SPI firewall,asta inseamna ca practic nu mai am activat firewall?Daca dau DMZ la un anumit IP din retea e periculos ?Am observat ca activarea log de la firewall mai ales pe high incetineste mult transferul pe wireless,creste ping-ul mult!
Memorat
s.mihai
"L2+ Managed" Member

« Răspunde #6 : 31 Ianuarie 2011, 10:58:14 »

Nu este chiar asa. Chiar daca ai SPI disabled si ai pe pc-ul tau deschise o groaza de porturi nu vor fi vazute din interfata WAN la o  scanare 'nmap' si nici nu se va putea conecta cineva la ele
'prea usor'. Deci daca ai raspunsuri la ping mai mici cu SPI oprit cu cred ca poti sa-l opresti fara probleme.
Memorat
D-Link Forum

Memorat
Pagini: [1]
  Imprimă  

Schimbă forumul:  

Creat cu MySQL Creat cu PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines Validat cu XHTML 1.0! Validat cu CSS!