23 Octombrie 2017, 04:37:34 *
Bine ai venit, Vizitator. Trebuie să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Ai pierdut sau nu ai primit emailul care conține codul de activare al contului?

Autentifică-te cu numele de utilizator, parola și precizează durata sesiunii.
Noutăți:

Pagina principală   Ajutor Autentificare Creează un cont  
Pagini: [1]
  Imprimă  
Ajutor Subiect: D-Link Dir-825  (Citit de 5818 ori)
Hash
Junior Member
*

« : 16 Decembrie 2010, 11:05:38 »

Buna ziua, sunt nou pe forum si am o problema, sper minora.
Am achizitionat un modem wireless DIR-825, in principiu pentru casa, pentru conectare, laptop, ps3, telefon, imprimanta. Am inceput sa instalez modemul conform kit-ului de instalare primit (CD), dar am intampinat o problema chiar de la inceput. Despre ce este vorba...am facut montajul asa cum mi s-a cerut, iar in momentul in care a trebuit sa conectez cablul de internet si sa vad beculetul albastru aprins, aceasta nu s-a intamplat.
Pe langa aceasta, in momentul in care conectez cablul la modem, tonul de la telefon imi dispare. Mentionez ca am un spliter, astfel ca telefonul si modemul sunt "alimentate" de acelasi cablu, provider-ul meu fiind clicknet (multumit de el). In momentul in care nu conectez nimic la modem (d-link) tonul revine, iar in situatia in care il conectez la modemul primit de la clicknet totul este in regula.
Va rog, un sfat. Cu multumiri anticipate.
Memorat
Cristi
Administrator
"L3 Router" Member

« Răspunde #1 : 16 Decembrie 2010, 11:56:39 »

Salut si bine ai venit.

O singura intrebare am pentru inceput: sper ca nu ai bagat in router cablul de telefon (cel cu 4 pini si cu 48 de volti pe el !!! - poate l-ai ars deja).
Cablul de telefon trebuie sa ramana in modemul de la Romtelecom, iar din RT printr-un cablu de retea (cel cu 8 pini) sa intri in portul de WAN/Internet al lui DIR-825.
Memorat
Hash
Junior Member
*

« Răspunde #2 : 16 Decembrie 2010, 12:22:06 »

Am urmat pasii urmatori: cablul de alimentare in d-link, din lan (d-link in calculator) si apoi in d-link la "internet" cablul care imi intra in modeul de romtelecom cel cu 2 pini, nu altul. Atat.
Memorat
Cristi
Administrator
"L3 Router" Member

« Răspunde #3 : 16 Decembrie 2010, 12:40:41 »

Pai nu! Sper ca nu s-a ars...

DIR-825 este router de retea nu modem telefonic. In el trebuie sa intre doar cablul de retea (provenit din modemul Romtelecom) nu cablul telefonic care mai are si tensiune pe el.
Daca poti sa accesezi din calculator pagina de configurare a routerului la adresa http://192.168.0.1 atunci e ok.
Memorat
Hash
Junior Member
*

« Răspunde #4 : 17 Decembrie 2010, 00:36:10 »

Multumesc pentru sfat. As mai avea o rugaminte, ati putea sa ma indrumati sa fac legatura pe wireless, sa pot lega si ps3-ul, am mai configurat routere, dar nu la fel de avansate ca d-link si in plus as dori sa fie optim din acest punct de vedere. A costat destul de mult si nu as vrea sa-i fac ceva aiurea. Va multumesc si raman indatorat.
Memorat
Cristi
Administrator
"L3 Router" Member

« Răspunde #5 : 20 Decembrie 2010, 12:45:01 »

Pe wireless este foarte simplu. La Setup, alegi Wireless si configurarea manuala.
La criptare recomandarea este WPA2 cu cifru AES si o parola de minim 8 caractere...
Memorat
D-Link Forum

Memorat
Pagini: [1]
  Imprimă  

Schimbă forumul:  

Creat cu MySQL Creat cu PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines Validat cu XHTML 1.0! Validat cu CSS!