18 Noiembrie 2017, 17:29:30 *
Bine ai venit, Vizitator. Trebuie să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Ai pierdut sau nu ai primit emailul care conține codul de activare al contului?

Autentifică-te cu numele de utilizator, parola și precizează durata sesiunii.
Noutăți:

Pagina principală   Ajutor Autentificare Creează un cont  
Pagini: [1]
  Imprimă  
Ajutor Subiect: Care e diferența între switch și router?  (Citit de 10902 ori)
Dream Catcher
"L2+ Managed" Member

DIR-600 User

« : 02 Mai 2010, 01:36:42 »

Din cîte știu, router-ul îți dă și IP, pe cînd la switch ai nevie de un soft special. Ceva de genu'...
Cred că ar fi necesar cineva să explice mai concret și mai detaliat. Face cu ochiul
Memorat

CPU: AMD ATHLON II X2 240, 2800 Mhz • MB: ASUS M2N68-AM Plus • RAM: Kingmax DDR2 1GB, 1066 Mhz • Graphic: GeForce 7025 (on-board), maxshare 256 MB • HDD: Western Digital 640GB, SATA2, 16MB • Case: Intex Easy PC, 450W • Display: LG W2243S-PF, 21,5"
Cristi
Administrator
"L3 Router" Member

« Răspunde #1 : 03 Mai 2010, 10:35:56 »

Sa incepem cu ce e mai simplu: switch-ul este un simplu echipament care, in primul rand, multiplica semnalul primit de pe un port pe celalalte porturi DAR face acest lucru pe baza unei tabele cu adrese MAC (adresele fizice ale placilor de retea). Practic, switch-ul "coordoneaza" traficul intre 2 calculatoare doar intre acele porturi, si nu intoxica inutil celelalte porturi cu trafic.

Iar al 2-lea lucru important: un switch obisnuit NU STIE sa citeasca o adresa IP.
Nu intru in detalii legate de switch-urile cu management sau cele de layer 3, unde este alta poveste...

Router-ul in schimb ia deciziile de redirectionare a traficului pe baza adreselor IP. Si stie sa faca mult mai multe lucruri...

Asta este povestea ffff scurta

Memorat
D-Link Forum

Memorat
Pagini: [1]
  Imprimă  

Schimbă forumul:  

Creat cu MySQL Creat cu PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines Validat cu XHTML 1.0! Validat cu CSS!